دانلود سازمان تجارت جهانی ۲۷ ص

دانلود سازمان تجارت جهانی ۲۷ ص
تحقیق سازمان تجارت جهانی ۲۷ ص
مقاله سازمان تجارت جهانی ۲۷ ص
سازمان تجارت جهانی ۲۷ ص
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل zip
حجم فایل ۲۲ کیلو بایت
تعداد صفحات فایل ۲۷

دانلود سازمان تجارت جهانی 27 ص

فروشنده فایل

کد کاربری ۴۵۵۸

فرمت فایل : ورد

قسمتی از محتوی فایل

تعداد صفحات : ۲۷ صفحه

سازمان تجارت جهانی طی‌دهه‌ ۸۰ بویژه‌در نیمه‌دوم، بسیاری ‌از کشورهای در حال توسعه به سوی طی خصوصی‌سازی، کاهــش دخالتهای دولت در امور اقتصادی، مقررات زدایی، آزادسازی‌تجارت ،‌بین‌المللی ‌کــردن ‌رفتارهای اقتصادی، تلاش جهت جلب سرمایه‌های خارجی و بطور کلی سعی در حاکم کردن عناصر اقتصاد بازار بر اقتصادهایشان روی آوردند.
این تحولات ساختاری در محیط اقتصاد سیاسی بین‌الملل، زمینه ساز آغاز مذاکرات دوراروگوئه[۱] (۱۹۸۶) و تشکیل سازمان تجارت جهانی بود[۲] مذاکرات دور هشتم در سپتامبر ۱۹۸۶ در پی ملاقات وزیران بازرگانی کشورهای عضو، در اروگوئه برگزار شد.
آنها موافقت کردند مذاکرات خود را در خصوص یافتن روشی جدید برای بهبود تجارت در سطح جهان طی یک دوره چهار ساله تحت نظارت سازمان آغاز کنند.
این مذاکرات نیز به دوراروگوئه معروف شد.
هدفهای این مذاکرات بر آزادسازی بیشتر تجارت، تقویت نقش گات و تدوین قواعد و مقررات چند جانبه برای گسترش و آزاد سازی تجارت استوار بود.
آنچه این دور از مذاکرات را از دور قبلی آن متمایز می ساخت این بود که مذاکرات از مسائل همیشگی و سنتی تجارت بین المللی مانند موانع و محدودیتهای تعرفه ای و غیر تعرفه ای فراتر رفته، به مسائلی همچون سیاست کشاورزی و سرمایه گذاری خارجی منسوجات و پوشاک و مالکیت معنوی پرداخته است.
گرچه در ابتدا مدت مذاکرات این دور چهار سال، یعنی تا آخر ۱۹۹۰ تعیین شده بود، اما عملاً مذاکرات هفت سال به طول انجامید و حاصل آن گسترش دامنه فعالیتهای گات[۳] بود که کشاورزی، منسوجات و پوشاک و اقدمات سرمایه گذاری مرتبط با تجارت را نیز در برگرفت.
در سال ۱۹۹۳ در همین کنفرانس، یک موافقتنامه ۵۵۰ صفحه ای توسط ۱۱۷ کشور به تصویب رسید که بزرگترین قرار داد تجاری جهان در آن زمان محسوب می شد؛ به این ترتیب «سازمان تجارت جهانی » متولد شد.
در سال ۱۹۹۵ این نهاد نوپا، به پیشنهاد کشورهای کانادا، مکزیک و کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آغاز به کار کرد.
طبق همین موافقتنامه کلیه کشورهای عضو گات موظف شدند ظرف مدت دو سال به عضویت این سازمان در آیند.
عضویت در این سازمان به معنی پذیرش تمام نتایج و مصوبات دوراروگوئه است و وجه تمایزاتی با گات دارد[۴] ؛ اول آنکه در جنبه های حقوقی قدرت بیشتری به این سازمان داده شده است.
گات توافقنامه ای بدون قدرت اجرایی بود ولی سازمان تجارت جهانی دارای قدرت اجرایی است.
دوم آنکه wto هادی دائمی با توافقهای مستمر می‌باشد.
در حالیکه گات یک موافقتنامه قانونی موقت بود.
سوم آنکه کشورها در موافقتنامه عمومی تعرفه و تجارت، مشارکت کنندگان قراردادی محسوب می شدند ولی در سازمان تجارت جهانی ، کشورها عضو هستند.
چهارم آنکه گات عمدتاُ کالاها را در برمی گرفت، ولی سازمان تجارت جهانی خدمات و حتی مالکیت معنوی را نیز در بر می‌گیرد.
به دلیل همین خصوصیات برجسته سازمان تجارت جهانی است که هم اکنون بیش از ۱۴۰ کشور جهان با در اختیار داشتن بیش از ۹۰ درصد تجارت جهانی، عضو سازمان تجارت جهانی بوده و بعضی از کشورهای دیگر نیز در حال مطالعه برای پیوستن به این سازمان می باشند.
[۵] اهداف و اصول سازمان تجارت جهانی سازمان تجارت جهانی، همچون گات، سه هد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *